Prominent Ear MD

Kepçe kulak deformitesi kulak kepçesinin kafaya olan uzaklğinin artmasiyla beliren kulak şekil bozukluğudur. Genellikle her iki kulakta görülmekle birlikte nadiren tek tarafli olabilmektedir. Sağlik açisindan herhangi bir problem yaratmamakla birlikte psikolojik problemlere zemin hazirlayabilir. Özellikle okullarin yeni açildiği bu dönemlerde çocuklarin kendi aralarinda espri konusu haline getirebildikleri bir gerçektir. Bu durum, gelişme çağinda olan çocuklarimizin psikolojik gelişimini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, kepçe kulak deformitesi sadece basit bir kozmetik problem olarak değerlendirilmemelidir.

Normal anatomide; kulağin uzun ekseni karşidan bakildiğinda  kafa ile yukari doğru 15 derecelik bir açilanma yaparken; yukaridan bakildiğinda ise kulak kepçesinin kafa ile 25 derecelik dişa açilanma yaptiği görülür. Kulak kepçesinin üst kisminin kafaya uzakliği 2 cm yi geçmemelidir. Burnun uzun ekseni ile kulağin uzun ekseni birbirine paralel , kulak kepçesinin üst kenari ile kaşin yanlarda bitim noktasi ayni seviyede , kulak memesinin yüze yapişma yeri ile burun kanatlarinin yüze yapişma yerleri ayni seviyede olmalidir. Çoğunlukla, altta yatan problem kulak kepçe kivrimindaki yetersizlik ve kulak kikirdağinin aşiri gelişmiş olmasidir. Bu ya da buna benzer bir problem düşünüyorsaniz bu konuda deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanina ya da estetik cerrahina danişmalisiniz.

Kepçe kulak deformitesi, yeni doğan bebeklerde  erken dönemde  bir takim özel bandaj ve sargilama yöntemiyle ameliyata gerek kalmadan düzelebilmektedir. ‘Ne zaman ameliyat gerekir?’ sorusuna cevap ise en erken 5 yaş civari mümkün olmakla birlikte her yaşta yapilabilabileceği yönündedir. Lokal ya da genel anestezi altinda yapilabilen bu operasyon ortalama 45 dk süren ve çok ağir olmayan bir cerrahi işlemdir. Sadece ameliyat ipliği kullanilarak cerrahi kesi uygulanmadan neticeye ulaşilabilen teknikler de deformitenin hafif olduğu hastalar için diğer bir seçenektir.

Her iki tedavi seçeneğinde de; hastalar operasyon günü taburcu edilebilmektedir. Bu operasyonlar; geniz eti, bademcik ameliyatlariyla birlikte yapilabilir. Ameli̇yat sonrasi kulaklar 24-48 saat baskili bandajlarla sarili olarak tutulur. Daha sonra tenisçi bandaji dediğimiz hastanin kendisinin kullanabileceği kolaylikta bandaja geçilir. Tenisçi bandaji, bir hafta gece gündüz, takip eden 4-6 hafta sadece gece takildiktan sonra birakilir. Nadiren görülse de, ameliyat sonrasi enfeksiyon , kanama, ödem (şişlik), asimetri bu ameliyatin komplikasyonlari arasinda yer almaktadir.